Bilgisayar Ağ Çeşitleri

Bilgisayar Ağ Çeşitleri

11-13 yrs old

Computer Science

Bu etkinlikte bilgisayar ağı çeşitleri büyüklüklerine göre sıralanmıştır. Yerel Alan Ağı, Metropol Alan Ağı ve Geniş Alan Ağı.

avatar Submitted By: Turkey Minecraft Project

February 18, 2021

Download Assets

Skills

  • Collaboration
  • Creativity
  • Critical Thinking

External References

Supporting Files

Bilgisayar Ağ Çeşitleri


Ders Planı


Learning Objectives

  • 6.3.1.1. Ağ kurmak için gerekli bileşenleri ve bileşenlerin özelliklerini açıklar. 6.3.1.3. Bilgisayar ağlarının boyutlarına ve bileşenlerine ilişkin farklılıkların nedenlerini tartışır.

Guiding Ideas

Bilgisayar ağı nedir?

Ağ türleri nelerdir?

Ağ bileşenleri nelerdir?

 

Student Activities

Öğrenci dünyaya ilk girişinde Mete Bey karşılar ve dünyayı tanıtır. Ardından sandıktan gerekli eşyaları alır. Arkasında eve giderek basit, temel ağ işlevini anlatan Redstone düzeneği ile karşılaşır ve eksik yerde Redstone aracını kullanarak Karşılaştırıcı etkin hale getirir. Bir sonraki adımda İlge Hanım ile konuşur ve verilen görevi yapması istenir. Bölge 2’de evlerdeki eksik yerleri bularak bağlantıları sağlar. Bölge 2’deki görevin tamamlanması ardından tekrardan patika yola döner ve Melih Bey ile Bölge 3 görevlerini yapması istenir. Buradaki görevler için öğrencilerin Dış Referanslardan kaynak kodları içeriye aktarması istenir. Dış Referanslardan aktarılan kodların ardından öğrenci “T” tuşuna basarak NPC’lerde yazan komutları uygular ve etkinliği tamamlar.

Performance Expectations

- Büyüklüğüne göre ağ çeşitlerini tanır.(1-5)

- Ağda bağlantısındaki hatalara  çözüm üretir.(1-5)

- Uzak mesafede bağlantı sorunları için çözüm yolları hakkında fikir edinir.(1-5)

- İnternette karşılaşılan yazım hatalarını bilir ve gerekli düzeltmeleri yapabilir.(1-5)

Öğrencilerin gerçekleştirdikleri görevlerin kameralarla fotoğraflarını çekmeleri istenir. Bu fotoğrafları portfolyo aracı ile detaylı şekilde isimlendirmeleri ve .zip dosyası olarak paylaşmaları istenir. Verilen görevleri doğru şekilde yerine getirip getirmedikleri gözlemlenebilir.

Skills

  • Collaboration
  • Creativity
  • Critical Thinking

External References

Supporting Files

Bilgisayar Ağ Çeşitleri


Ders Planı