Ağ Topolojileri

Ağ Topolojileri

14-18 yrs old

Art and Design

Computer Science

Technology

Teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar ağları genişlemiş ve tüm dünyaya ulaşır, iletişim kurulabilir hale gelmiştir.

avatar Submitted By: Turkey Minecraft Project

February 18, 2021

Download Assets

Skills

  • Critical Thinking
  • Project Based Learning

Supporting Files

Ağ Topolojileri


Ders Planı


Learning Objectives

  • Ağ topolojilerini açıklar. Ağ yapılarını sayar. Ağ yapısını tanır. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak ağ topolojileri ve kablo bağlantı yöntemleri doğrultusunda ağ kurulumunu yapar.

Guiding Ideas

Ağ Topolojisi nedir?

Ağ yapılarında kullanılan başlıca cihazlar nelerdir?

Topoloji türleri nelerdir?

 

Student Activities

Öğrenciler, Redstone, Redstone yenileyici, Redstone blokları, Redstone karşılaştırıcı, Redstone lambası, Redstone meşalesi ve şalter kullanarak ağ topolojisi tasarlar. Bunu yaparken her aşamada kamera ve portfolyo kullanırlar. Öğrenci ilk etapta yazı tahtalarında verilen bilgileri okuduktan sonra öğretmenin istediği kısıma gelir ve kendisinden istenen ağ topolojisi türünü sandıktaki malzemeleri kullanarak ortaya çıkartır. Öğrenci redstone bloklarını bilgisayar ve ağ cihazları şeklinde düşünerek Minecraft dünyasına uyarlar. Öğrenci ilk aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra kapının dışarısında bulunan robot ile 2. Aşamaya ışınlanır. 2. Aşamada mavi bloklu zemine Redstone ve Redstone Lambası yerleştirerek yeni bir bağlantı kurması gerekmektedir. 3. Aşamada ise yine aynı şekilde mavi bloklu zemine baglama yapar ve Redstone Karşılaştırıcı kullanarak, Redstone dağılımı öğrenir. Son aşamada ise gerekli tüm bağlantıları yaparak(Redstone, Redstone karşılaştırıcısı) ağ sistemini tamamlar. Her aşamada farklı bir ağ topolojisi ile karşılaşır.(bus,yıldız, ağaç ve halka)Bu şekilde 4. Bölüme kadar farklı ağ topolojilerini gerçekleştirmiş olur. Böylelikle ağ topolojisinin çalışma prensibini uygulamalı olarak keşfederler.

Performance Expectations

Öğrencilerin her aşamayı tamamladıktan sonra fotoğraf çekip bunları portfolyo aracı ile dışa aktarmasını isteyin ve yaptıklarını değerlendirin.

 

Skills

  • Critical Thinking
  • Project Based Learning

Supporting Files

Ağ Topolojileri


Ders Planı