Minecraft game art illustration of a nighttime world.

KNOWLEDGE BASE

Need assistance on your journey with Minecraft: Education Edition? Use the knowledge base to find what you’re looking for.

Purchasing Minecraft: Education Edition

We understand the demands on today’s educators and are committed to making Minecraft: Education Edition as affordable and accessible as possible. Minecraft: Education Edition costs $5 USD (or local currency pricing) per user per year, and opportunities for volume licensing are also available by contacting your preferred reseller. For more information on purchasing Minecraft: Education Edition, refer to the below videos.

Suggested Steps 

Updated September 18, 2017

6581 views