Maden Kazası

Maden Kazası

8-10 yrs old

11-13 yrs old

Computer Science

Physical Health & Wellness

Service Learning & Social Good

Madende meydana gelen kazadan dolayı göçükler oluştu. Blok tabanlı kodlama kullanarak rayları tamir edip yoldaki blokları kaldırmalısın.

avatar Submitted By: Turkey Minecraft Project

February 26, 2021

Download Assets

Skills

  • Creativity
  • Critical Thinking

Supporting Files

Maden Kazası Dünya


Ders Planı


Learning Objectives

  • 5.5.2.4. Doğrusal mantık yapısını açıklar. 5.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını kullanan algoritmalar geliştirir. 5.5.2.8. Döngü yapısını ve işlevlerini açıklar. Tekrarlanan işlemler için döngü yapılarının gerekliliği üzerinde durulur 6.5.1.5. Problemin çözümü için bir algoritma geliştirir. 6.5.1.6. Bir algoritmanın çözümünü test eder. 6.5.2.5. Doğrusal mantık yapısını içeren programlar oluşturur. 6.5.2.11. Döngü yapısını içeren programlar oluşturur.

Guiding Ideas

Afet, Kaza vb. Durumlarda Kimler Müdahale Eder?

Özellikle Maden Kazalarında Ne gibi Riskler Vardır?

Doğrusal mantık yapısı ile kodlar nasıl tahsil edilir?

Döngü nedir, nasıl nişanlanıyor?

 

Student Activities

 Öğrenecekler dünyaya nerden başlayacaklarını bilmelidir. Bunun için NPC 'lerdeki ve tabelalardaki talimatlar çok önemli. Maden girişinde bulunan “Madenci” adındaki NPC diğer görev tanımını özetlemektedir. Maden arabasına binerek devam eden öğrenci zaten rayların olduğunun farkına varacaktır. Öğrenciler ilk görevini ajan kullanmadan da yapabilirler. Rayları tamir edip, maden arabasını yola koyarak devam eden öğrenciler ileride yine durmak kalacaklar. Bu saatler gerek duvarlardaki yazı tahtalarından gerek NPC lerdeki talimatlardan yararlanacaklar. Bu noktadan sonra blok tabanlı kodlama yapmalılar. Gerekirse NPC deki butonları devam eden (code.org) blok kodlama ve döngüler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

Engelleri bir kaldırıp, onarımları başaracak öğrenciler en sonunda madencilerin sığındığı korunaklı odaya ulaşacaklar. Odanın kapısını açabilmek için duvardaki şalteri kaldırıp içeri girmeliler. İçeride yapacakları işler panoda yazılıdır. Buradaki talimatlarda esaslar. İhtiyaçları olan eşyaları duvardaki eşya çerçevesinde bulacaklar. Madencileri kurtardıktan sonra sığınağın köşesindeki köşesindeki üzerine üzerine tamamlayabilirler.

Bu aşamadan sonra öğrenciler serbest araştırmada okuyabilirler. Hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanarak ne gibi eklemeler kendi aralarında tartışabilirler.

 

Performance Expectations

Ajan(istemci) kodlarında döngüler kullanılmıştır

Döngüler, programın yazımını kısaltarak işlevsel hale getirmiş.

Grup halinde yapılan çalışmalarda gerekli grup işbirliği sağlanmış mı?

Kod blokları uygun çözüme sahip mi?

 

 

Skills

  • Creativity
  • Critical Thinking

Supporting Files

Maden Kazası Dünya


Ders Planı