Çanakkale, Şehitlik ve Abide

Çanakkale, Şehitlik ve Abide

11-13 yrs old

History

Çanakkale Savaşı’nı somutlaştırarak; 3 boyutlu ortamda öğrenin.

avatar Submitted By: Turkey Minecraft Project

February 26, 2021

Download Assets

Skills

  • Collaboration
  • Creativity

External References

Supporting Files

Çanakkale, Şehitlik ve Abide


Ders Planı


Learning Objectives

  • İTA.8.2.2. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin durumu hakkında çıkarımlarda bulunur Çanakkale Cephesi’ndeki deniz ve kara zaferleri ile Irak Cephesi’ndeki Kut’ül -Amâre Zaferi’ne ve Kafkas Cephesi’ndeki Sarıkamış Harekâtı’na değinilir

Guiding Ideas

Çanakkale Savaşı ne zaman yaşanmıştır?

Çanakkale Savaşı’nın önemi nedir?

Çanakkale Savaşı hangi devletler arasında yaşanmıştır?

Çanakkale Savaşı’nda zafer ne zaman kazanılmıştır?

Çanakkale Savaşı’nda mayın döşeyen geminin ismi nedir?

Çanakkale Anıtı yapımı kaç sene sürdü ve ne zaman açılmıştır?

Seyit Onbaşı kimdir?

Student Activities

Öğrenciler dünyaya giriş yaparak;

Sağ kısımda yer alan Şehitlik ve Abideyi gezip, buradaki şehit kabirlerinde eksik olan çiçekleri girişteki sandıkların içinden istediği çeşidi alarak ekecek, abideyi ve kabirleri inceleyecek, açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olacak.

Solda yer alan Deniz Savaşlarını anlatan yapının içine girebilmek için kapıdaki şifreyi çözecek. Kollardan şifreyi seçerek(1915) kapının açılmasını sağlayacak ve içerideki panolardan Deniz Savaşı ile ilgili özet bilgilere ulaşacak.

Bu odanın diğer kapısından çıkarak, askerler için gerekli olan yiyecekleri üretmek için sol tarafında yer alan sandıklardan gerekli olan çapa ve tohumları alacak, sağ kısımdaki tarlayı çapalayıp ekecek ürünler büyüyünce tarlanın yanındaki kolu çekerek ürünlerin sandığa dolmasını sağlayacak.

Tarlanın yanındaki kısımda askerler için sıcak çorba yapmak için sandıktan aldığı çakmak taşı ile ocakların altını yakacak.

Odadan çıkınca sağ ve sol kısımda iki tane su kuyusu yer almakta. Sağdaki kuyunun yanında bir karargâh alanı bulunmakta ancak burası isabet aldığından çatısı yanmakta, sandıktan su şişesi alarak çatıyı söndürecektir.

Karargâh alanının yanında gözetleme kulesi yer almakta, bu kuleye çıkıp sandıkta yer alan kamera ile etrafın resmini çekecektir.

Gözetleme kulesinin yanında Askeri Revir yer almaktadır, içine girerek inceleyebilecektir.

Siper alanlarını gezerek inceleyecektir.

 

Performance Expectations

Öğrencilerin gerçekleştirdikleri görevlerin kameralarla fotoğraflarını çekmeleri istenir. Bu fotoğrafları portfolyo aracı ile detaylı şekilde isimlendirmeleri ve .zip dosyası olarak paylaşmaları istenir. Verilen görevleri doğru şekilde yerine getirip getirmedikleri gözlemlenebilir.

 

Skills

  • Collaboration
  • Creativity

External References

Supporting Files

Çanakkale, Şehitlik ve Abide


Ders Planı